هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی شهرستان ساوجبلاغ
اخبار و گزارشات هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی ساوجبلاغ
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/٢۸

نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/٢۸

به نام خدا

گزارش برنامه جمعه 06/09/94گروه کوهنوردی البرز هشتگردبه تهران درکه پلنگ چال ایستگاه 5 توچال

1)    ساعت حرکت 6صبح از هشتگرد و از محل اداره ورزش و جوانان

2)    سزپرست برنامه جناب آقای مسعود یارمحمدی (معروف به سرهنگ)

3)    تعدادشرکت کنندگان 23تن (19  آقا و 4خانم)

4)    وسیله نقلیه یکدستگاه مینی بوس

5)    حرکت از میدان درکه ساعت 30/7صبح

6)    پناهگاه پلنگ چال و استراحت و صرف صبحانه 30/10 صبح

7)    حرکت بطرف ایستگاه 5 ساعت 30/11صبح و صعود به ایستگاه 5توچال ساعت 45/2بعد از ظهر

8)    به علت کمبود وقت و مشکل کاری چند تن از همنوردان برگشت با تله کابین و حرکت به سمت هشتگرد درساعت 30/5

9)    پایان برنامه7عصر

10)نکته قابل توجه: با توجه به اینکه کیارش نوه ی سرهنگ یارمحمدی از همنوردان گروه با پیش بینی برنامه ای تولد 76سالگی پدر بزرگ خود مراسم تولد ایشان را  در پناهگاه پلنگ چال برگزار و ضمن غافلگیری جناب سرهنگ این عمل وی مورد تشویق و تقدیر سایر حاضرین در پناهگاه قرار گرفت و از این همنورد پیشکسوت تقدیر شد .  

نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/٢۸

به اطلاع می رساند؛ هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهرستان ساوجبلاغ در نظر دارد همایشی را به مناسبت گرامیداشت روز جهانی کوهستان در روز یکشنبه مورخ 94/09/29 ساعت 16 در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد هشتگرد به نشانی؛ ساوجبلاغ - هشتگرد- بلوار آیت اله خامنه ای، برگزار نماید. لذا از عموم علاقمندان دعوت بعمل می آید در این همایش حضور بهم رسانند.

نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/٢٥

مختصری در خصوص روستای جارو :
 بخش پلنگ آباد به مرکزیت روستای پلنگ آباد مشتمل بر دهستانهای جارو و پلنگ آباد
روستای جارو :
روستای جارو در 15 کیلومتری شرق شهر اشتهارد قراردارد که با یک جاده فرعی به طول 5 کیلومتر از جاده اصلی به سمت جنوب و در دامنه ارتفاعات کوهستانی جارو قراردارد. روستایی سرسبز و خوش آب و هوا در دل محیط کویری اشتهارد است. این روستا دارای پیشنیه قدیمی است که گواه آن قبرستان زرتشتیان روستا ، کوه شاه مردان و بزقعله در ارتفاعات کوهستان جارو  می باشد. نام روستا ابتدا لویزان بود ولی به دلیل حملات متعدد راهزنان به این روستا در گذشته  و دفاع و تهاجم متقابل اهالی روستا برای دفاع از خود به اهالی "مهاجمان" و به زبان محلی "جاران" گفته می شد که به مرور زمان به "جارو" تبدیل شده است.

اعضاء شرکت کننده :یونس رضاخانی –علیرضا حسینی- الهه بیرامی  -مهدی مخابری
روز شنبه مورخ 94/9/21 ساعت 6 صبح با دو سواری از هشتگرد به سمت اشتهارد حرکت کردیم


وساعت 7/30 دقیقه به روستای جارو رسیدیم و با سرقدمی آقای رضاخانی و عقب داری آقای حسینی در ساعت 10 به قله رسیدیم و بعد از گرفتن چند عکس وخوردن صبحانه از یال پایین قله به سمت پایین براه افتادیم و ساعت 11/30 به پیش ماشین ها رسیدیم .

نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/٢٥

دوره آموزشی هواشناسی کوهستان در روز پنجشنبه مورخه 19/09/1394 در محل خانه کوهنوردان هشتگرد برگزار گردید.

این دوره با مدرسی آقای محسن هاشم نژاد از کارشناسان ارشد سازمان هواشناسی استان زنجان و مدرس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با مباحث مندرج درطرح درس فدراسیون کوهنوردی تدریس گردید.

از جمله مطالبی که مورد آموزش قرار گرفت :

عوامل افزایش ریسک , ترکیبات جو , انواع طبقه بندی ابرها , معرفی ابرها و اشکال آنها, تصاویر و فیلمهای مختلف در خصوص نوع ابرها و پدیده های رخ داده شده پس از تشکیل ابرهای مختلف, چگونگی مقابله با رعد و برق در ارتفاعات , عوامل کاهش دهنده دید در کوهستان , دما و دگرگونی های دما, فشارهوا ,توده و جبهه هوا, باد و غیره....

همچنین لازم به ذکر است  مطالب آموزشی با بهره گیری از تصاویر و مستندات ارائه شده توسط مدرس درک بهتری از موضوعات عنوان شده را در برداشت.

از جمله نکات قابل توجه حضور دبیر هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز جناب آقای یونس رضا خانی  در خلل این کلاس که باعث ایجاد روحیه مضاعف در نفرات شرکت کننده در دوره بود .

درانتهای کلاس نیز آزمون کتبی از مطالبی که مورد آموزش قرار گرفته بود برگزار گردید  و این دوره به اتمام رسید.

جا داره از جناب آقای هاشم نژاد تقدیر و تشکر فراوانی به سبب جدیت درآموزش تمام و کمال مطالب در خصوص هواشناسی کوهستان را داشته و توفیق روز افزون از درگاه خداوند منان برای ایشان خواستاریم.

   عکس و گزلرش برنامه : بهرام امین لو

 

نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/۱٦

سومین اردوی آموزشی و انتخابی هیمالیا نوردی استان البرز در نیم فصل پایانی سال 94، پنج شنبه و جمعه مورخ 12و13 آذر94 با شرکت 32 نفر در منطقه کاهار در شرایط کاملا زمستانی با سرعت باد بین 80 تا 90 کیلومتر به سرپرستی آقای یونس رضاخانی و آقایان اسماعیل رهگذر و پدرام قاضی، از مربیان و اعضای با تجربه تیم های هیمالیا نوردی استانهای تهران و البرز می باشند برگزار شد.

دراین اردو نحوه گام برداری در برف، نحوه برپایی چادر در شرایط سخت، شب مانی در چادر و جمع آوری کمپ در شرایط جوی نامناسب و نحوه فعالیت و مدیریت درچنین شرایطی تشریح گردید.

لازم به ذکر است تیرک و پوش دوم سه عدد از چادرها شکسته و تخریب شدند و به ناچار جهت جلوگیری از سرمازدگی احتمالی ، تعدادی از افراد در جان پناه کاهار مستقر شدند. در ضمن چادرها هم از کیفیت مناسب برخوردار نبودند.

در این برنامه تعدادی از کوهنوردان ساوجبلاغی عضو باشگاه پیام ساوجبلاغ نیز حضور داشتند.

نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/۱٦

با توجه به برنامه پیش بینی شده سه ماهه پاییز 94 باشگاه کوهنوردی پیام ساوجبلاغ (پیمایش سنج به ناز) و توصیه های هواشناسی مبنی بر عدم وجود آب و هوای مناسب در منطقه، برنامه پیمایش سنج به ناز با هماهنگی باشگاه و سرپرست برنامه به پیمایش از ابراهیم آباد طالقان به آسمان کوه تغییر پیدا کرد.


ساعت 6.20 از هشتگرد حرکت خود را به همراه 17 نفر از اعضای باشگاه کوهنوردی پیام و گروه کوهنوردی باران شروع کرده و ساعت 7.10 به ابراهیم آباد رسیدیم. بعد از انجام نرمش و کشش صبحگاهی ساعت 7.30 حرکت را آغاز نمودیم. بعد از برفکوبی مداوم ساعت 9.30 به دکل رسیدیم و از آن جا به سمت چشمه آب زندگانی سرازیر شدیم. ساعت 10 تا 10.30 را در کنار چشمه به صرف صبحانه گذراندیم و با ادامه حرکت ساعت 11.30 به امام زاده رسیدیم و نهایتا ساعت 12.30 به پارکینگ شلمزار رسیدیم.


اعضای باشگاه پیام: ارسطو آقا احمدی.شریف الله سیفی.محمدجعفر سیفی.دین محمدی . حسین اکبری.مهدی میرزاییان.بهرام امین لو.محمد صابری زاده.بهنام الهی.مرجان حیدرزاده. خانم دامک

جلودار :شریف الله سیفی

عقب دار:بهرام امین لو

مسئول فنی:مرجان حیدرزاده

عکس:بهنام الهی

مسئول محیط زیست:حین اکبری

مسئول امداد و نجات: احمدزاده

سرپرست و گزارش: ارسطو آقا احمدی


نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/۱٢

در جلسه سه شنبه های خانه کوهنورد ساوجبلاغ، آقای مهندس اسحاقی رئیس شورای اسلامی شهر هشتگرد،به خانه کوهنورد آمد و با اعضای هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی ساوجبلاغ دیدار و گفتگو کرد.

این برنامه که به دعوت رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی ساوجبلاغ صورت پذیرفت از ساعت 18 تا 19 به طول کشید  و اعضای هیئت رئیسه هیئت شهرستان پس از تشکرو قدر دانی از شورا بخاطر همراهی ها و همکاری ها ، در مورد کم و کاستی های خود و به ویژه در مورد انتقال دیواره سنگ نوردی از باشگاه تختی هشتگرد که در آنجا بدون استفاده مانده به خانه کوهنورد صحبت کردند.

همچنین هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ آمادگی خود را برای همکاری های ورزشی و فرهنگی با شهرداری هشتگرد اعلام کرد  تا در آینده ، برنامه های گلگشت خانوادگی در ارتفاعات منطقه  و با حضور شهروندان صورت بگیرد.

در این جلسه، آقای اسحاقی در مورد انتقال دیواره و یا خرید یک دیواره جدید قول همکاری دادند و با بیان اینکه خود ایشان از علاقه مندان رشته کوهنوردی می باشند و به صورت تفریحی به ارتفاعات رفته و کوهنوردی می کنند ، در مورد هزینه های گران این ورزش صحبت کردند  و بیان داشتند که  همکاری های نزدیکتری در آینده از شورای اسلامی و خانه کوهنورد شاهد خواهیم بود. سپس ایشان از توانمندی های کوهنوردان ساوجبلاغ در حل بحران های منطقه درکوهستان  و حل مشکلات اینچنینی در گذشته با همکاری هیئت کوهنوردی صحبت کردند  تقدیر کردند.

اقای اسحاقی ساعت 19 جلسه را ترک گفتند و بعد از ایشان کوهنوردان  گزارش برنامه اجرا شده در قله اودل درجمعه گذشته را شنیدند  و درمورد برنامه جمعه آتی صحبت کردند و جلسه راس ساعت 20 به اتمام رسید.

نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/٩

 محل صعود:  قله اودل واقع در رشته کوه البرز جنوبی که در استان البرز شهرستان ساوجبلاغ می باشد که مسیر دسترسی به آن بخش کوهسا ر روستای ولیان که در کیلومتر 45 تهران قزوین میباشد واز جاده کردان میتوان به آن دسترسی یافت .

اعضای شرکت کننده یازده نفراز همنوردان باشگاه پیام ساوجبلاغ . آقایان  سیفی . آقا احمدی . ارجمندی  . دانیالی . صابرزاده . اسلامی . حسینی  و خانم ها حیدرزاده . حسینی  و رجبی . وپنج نفر همنورد میهمان آقایان دین محمدی . حسنپور . مهدوی . خرمنبیز و اصل فلاح به سرپرستی پویا جمشیدی که در مجموع 16 نفر شرکت کننده را تشکیل داد . در روزجمعه مورخ 6/9/94  برگزار شد .

ساعت 6:00 صبح روز جمعه حرکت وسیله نقلیه با همنوردان میهمان و آقای سیفی از نظر آباد آغازشد .ساعت 6:10  با ملحق شدن همنوردان در هشتگرد وسپس حرکت به سمت شهر جدید هشتگرد که درساعت 6:30 دوتن دیگر از همنوردان در انجا به ما ملحق شدند  .مسیر رسیدن به روستای ولیان بعد از شهر جدید از جاده فشند فرعی روستای اردهه که منتهی به جاده قلعه چندار می شد انتخاب شد که در نهایت ساعت 7:00 به روستای ولیان رسیدیم ودر آنجا هم سه همنورد دیگر به گروه اضافه شد.                  

 بعد از رسیدن به روستای ولیان در اپتدای کار برای آماده سازی و گرم کردن بدن مشغول به نرمش صبحگاهی شدیم وبعد از نرمش در ساعت 7:30  به سمت چشمه سویک با سر قدمیه آقای صابر زاده وعقبداریه مشترک آقای سیفی و اقای اسلامی وبا مسولیت فنی آقای آقا احمدی به راه افتادیم . در طی مسیر به سمت چشمه با پیشنهاد آقای دانیالی از مسیر کوچه باغی رفتیم  که بکر ودست نخورده بود و از مناظری زیبا وحیرت انگیز عبور کردیم . تا در نها یت ساعت 8:50 به چشمه سویک رسیدیم ودر انجا به گروه خانه کوهنوردی نظر آباد برخوردیم و با آنها دیداری تازه کردیم . بعد از توقف و صرف صبحانه در اطراف چشمه ساعت 9:10 به سمت قله به راه افتادیم . درمسیر قله یکی از همنوردان میهمان آقای اصل فلاح به خاطر درد شدید گردن از ادامه دادن باز ماند ودرساعت 10:55 با صلاح دید سرپرست و مسول فنی از گروه جدا شد و به چشمه بازگشت .  در ادامه برای رسیدن به یال اصلی از گرده سمت راست دره شصت مردان به سمت بالا حرکت کردیم که مسیری سنگین و توعم با دست به سنگ وعبور از بین صخره ها و کنار پرت گاه ها بود که با درایت و انتخاب مسیرهای مناسب توسط مسول فنی  و همیاری کردن همنوردان به یکدیگر و گه گاهی استفاده از طنابچه دوازده نفر از افراد به راحتی و بدونه خطر از مسیر عبور کرده ودو نفر از همنوردان به علت کم توانی قوای جسمی و تنفسی با هماهنگی سرپرست به پایین شیب هدایت شدند و درنهایت ساعت 13:30 گروه به بالای گرده و ابتدای یال رسید. بعد از استراحتی کوتاه گروه به مسیر خود به سمت قله بر روی یال پوشیده از برف ادامه داد. ساعت 2:10گروه به زیر شیب اصلی رسید و با وجود باد شدید با توافق همنوردان تصمیم به صعود قله گرفته شد و گروه دوازده نفره به سمت قله به راه افتاد و در ساعت 2:50 قله همدلی و همیاری در اودل فتح شد .

بعد از ملحق شدن سرپرست در بالای قله به گروه همه اعضای گروه به پایین دره شصت مردان به راه افتاد .بعد از رسیدن به پایین شیار در کنار نهر چند دقیقه ای تجدید قوا کردیم و در حال عکس گرفتن دسته جمعی با پرچم ایران عزیزبه خواندن سرود ملی ای ایران مشغول شدیم و بعد از آن به حرکت در مسیر بازگشت ادامه دادیم . ساعت 3:20 هنگام عبور از کنار نهر به علت وجود برف و یخ حادثه ای رخ داد و متاسفانه آقای حسن پور به درون آب سر خرد و منجر به خراشی بر روی بینی ایشان گردید ولی با سرعت عمل و پیشبینی وسایل کمکهای اولیه توست آقای دانیالی سریعا خراش بینی ضد اوفونی و پانسمان شد  . و خوشبختانه به خاطر بر تن داشتن شلوار ضد نفوذ آب بدن ایشان از سرما  در امان ماند . سپس به حرکت ادامه دادیم و در ساعت 3:40 آقای حسینی که در مسیر اطراق کرده بودند به گروح ملحق شدند .در نهایت ساعت 4:20 به چشمه سویک رسیدیم و بعد از استراحتی کوتاه با اتفاق همنوردان خانه نظر آباد به سمت ماشینها به راه افتادیم .  ودر پایان ساعت 5:40  به مینیبوس رسیدیم و از ولیان به سمت مقصد خدا حافظی کردیم .    

                                                                                                                                                    نکته حایز اهمیت در این برنامه اولین تجربه بنده به عنوان سرپرست برنامه کوه پیمایی بود که با فراگیری و کثب تجربیات جدید همراه شد که در عمل کرد خودم مرتکب اشتباهاتی هم شدم که باعث تاخیر در ساعت اتمام برنامه شد . واز نکات مثبت این برنامه میتونم به عقب داریه مشترک آقای عرفان اسلامی جوان و جویای تجربه در کنار آقای سیفی به عنوان کوهنوردی با سابقه و پیشکسوت اشاره کنم . همچنین از کمال همکاری ، مشاوره ، صبر و مساعدت تمام دوستان همنورد در این برنامه سپا سگزارم و از خداوند منان برای تک تک این عزیزان  موفقیت روز افزون خواستارم .                                                                                                                                                                                               پویا جمشیدی

نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/٥
گزارش پیمایش کویر مرنجاب گروه کوهنوردی البرزهشتگرددر تاریخ های 21 و 22 / 08 / 94
1 - سرپرست و راهنما: آقای اقبال لطفی
2- تعداد شرکت کنندگان 33 تن) 26 تن آقا و 7 تن خانم
3- انجام مکاتبات با هیئت کونوردی شهرستان ساوجبلاغ و اداره ورزش و جوانان به جهت اخذ مجوز،
مکاتبه با میراث فرهنگیآران و بیدگل و کاشان، ارتباط با کاروانسرای مرنجاب و دریافت اطلاعات لازم،
 کسب اطلاعات مرتبط با سفر و انقال به اعضا به جهت داشتم آمادگی ذهنی ، پیش بینی چادر و 
لوازم مورد نیاز شب مانی و تقسیم بندی چادرها ، کسب اطلاعات هواشناسیو جاده ای و...


4- حرکت از محل اداره ورزش و جوانان ساوجبلاغ ساعت 50 / 5صبح پنج شنبه مورخه ی 21 / 08 / 94
 با یک دستگاه اتوبوس
5-مسیر حرکت اتوبان کرج تهران،اتوبان خلیج فارس،کاشان،آران و بیدگل،مرنجاب
6-ساعت 30 / 8 صبح استراحت و صرف صبحانه درمجتمع رفاهی کیلومتر 45 اتوبان خلیج فارس)تهران قم( –
7-ساعت 12 ظهر پیاده شدن شدن از اتوبوس در پارکینگ امامزاده هلال آران و بیدگل و آماده کردن کوله ها و
 وسایل لازم و
راهنمایی و توضیحات سرپرست گروه و آقای اخباری نماینده میراث فرهنگی آران و بیدگل وپس از یارت و

 اقامه نماز سوارشدن به مینی بوس های پیش بینی شده توسط جناب اخباری و حرکت به طرف کویر مرنجاب
8-پس از گذر از مسیرهای خاکی و حرکت به سمت کویر مرنجاب و استفاده از زیبایی های بصری مسیر و در
ساعت 14 به محل کاروانسرای عباسی مرنجاب رسیده و همنوردان با چادرهای از قبل پیش بینی شده توسط 
سرپرست گروه و تقسیم بندی های از فبل انجام شده اقدام به برپایی چادر در حاشیه دیوار شرقی کاروانسرا نمودند. 
نکته قابل توجه اینکه با توجه به تماس های مکرر با مسئولین کاروانسرا بابت رزرو اتلق اعلام داشتند که کلیه اتاق ها 
پر و رزرو شده است در حالی که بیشتر آن ها خالی و با مبالغ غیر منطقی و خارج از عرف امکان اسکان وجود داشت. 
از دیگر نکات قبل توجه نبود هیچ کونه پلاکارو یا تابلو معرفی منطقه و کاروانسرا و...بود وهیچ تابلوی راهنما و ...وجود نداشت .

9- پس از برپایی چادرها کویر نوردان همراه ساعت 15 به سمت رمل ها حرکت و پس از شش و نیم کیلومتر پیاده روی و
استفاده از زیبایی های مسیر و توقف در چاه دستکند و دیدن شترهایی که با خارج نمودن آب از چاه در محل آبشخور تجمع
میکردند به رمل ها رسیده و تعدادی از دوستان در میانه راه به سمت کاروانسرا بازگشته اما اکثریت گروه به سمت رمل حرکت
نمودند و لحظات پایانی غروب را مشاهده نموده و ضمن لذت بردن اقدام به تصویر برداری نمودند.
10- با توجه به تاریکی هوا منطقه در سیاهی مطلق فرو رفته و لحظات زیبا و تجربه نشده ای را برای همراهان ایجاد
گردیدسکوت وسیاهی و تاریکی مطلق با وجود ستارگان و آسمان زیبای کویر خاطره و تجربه به یادماندنی بوجود آمد که
دوستان دارای دانش رصد و نجوم به تشریح و بیان موقعیت ستاره هاو مسائل مرتبط پرداختندوبا ادامه مسیر ساعت 20 به
محل چادرها رسیده و به امورات شخصی پرداخته و در اطراف شهله های آتش با بیان تجربیات و خاطرات و بیان زیبایی ها
شب را به صبح رسانده تا از طلوع زیبای کویر بهره و حظ کافی راببرند. البته تجربه سرمای شب کویر برای برخی دوستان
جوان جالب و جدید بود.
11 - صبح روز بعد بر اساس تصمیمات اخذ شده توسط سرپرست برنامه و آقایان کرمانشاهی و کرمیار و هماهنگی با مینی
بوس هاگروه به دودسته تقسیم و عده ای که تمایل به بازدید مجدد رمل ها داشته و دوستانی که بازدید دیشب را از دست
داده و ا نیمه راه بازگشته بودند به سمت رمل حرکت وپس از صعود از رمل ها و تجربه کردن پیاده روی با پای برهنه بر روی
شن های کویر و تصویر برداری از آفرود اتومبیل ها بر روی رمل ها نیز لذت بردند و با مینی بوس به سمت دریاچه نمک
حرکت نمودند و پس از بازدید از دریاچه زیبای نمک به سمت آران و بیدگل ادامه مسیر دادند. گروه دوم نیز پس از آمدن
وسیله ی نقلیه دوم به سمت دریاچه نمک حرکت و پس از بازدید و تصویر برداری به سمت آران و بیدگل حرکت و به گروه
اول ملحق شدند.
12 - دوستان پس از یک استراحت کوتاه و زیارت امامزاده هلال سوار اتوبوس شده و بطرف هشتگرد حرکت کرده ،در مسیر
حرکت سرپرست گروه ضمن تشریح نکات ضعف و قوت و تشکر از همکاری همنوردان و شنیدن انتقادات و پیشنهادات برنامه
های بعدی را معرفی و به حضور در جلسات هفتگی تاکید نمودندو ساعت 30 / 21 شب به هشتگرد رسیده و برنامه پایان
یافت.جادارد در پایان از زحمات بی شائبه مسئول هیئت کوهنوردی شهرستان جناب آقای رضاخانی تشکر ویژه نماییم

با سپاس مدیر گروه البرز هشتگردو سرپرست برنامه مرنجاب
اقبال لطفی
نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/٥

به نام خالق کوهها

گزارش برنامه صعود به قلل تخت ، گزآنایورد و خراسانکوه

نوع برنامه : کوهپیمایی ، تمرین ثابت گذاری ، صعود و فرود با استفاده از تجهیزات انفرادی و ابزار فنی یومار

شروع برنامه : صبح جمعه مورخه 29/08/94 ساعت 6

پایان برنامه :  عصرجمعه  مورخه 29/08/94 ساعت 17

منطقه اجرا: شهرستان ساوجبلاغ روستای فشند و ارتفاعات مشرف به منطقه طالقان

شرح منطقه:

درابتدای مسیرقله تخت ودر ادامه مسیر قله گزآنایورد وخراسان کوه در ارتفاعات مشرف به منطقه طالقان واقع شده اند. حدود ارتفاع قله گزانایورد 3100 متر و حدود ارتفاع قله خراسان کوه 3150 متر میباشد که  دارای مسیر صعودی بسیار زیبا هستند.

مبدأ صعود این قلل از مسیرهای واقع در روستای فشند و روستای ولیان در شهرستان ساوجبلاغ است.

مسیر فاقد جانپناه بوده ومنطقه دارای امنیت کامل ولی فاقد امکانات امدادی بوده و تا قسمتهایی از مسیر،تا مقداری بعد از روستا سیم کارت های همراه اول دارای آنتن دهی می باشند.

 

شرح برنامه:

طبقه برنامه پیش بینی شده و هماهنگی بین اعضای گروه و تصمیم سرپرست برنامه قرار بر این شده ساعت 5 صبح جمعه نفرات شرکت کننده از مقابل اداره پست هشتگرد با ماشینهای شخصی به سمت روستای فشند حرکت کنند که طبق روال همنوردان ساعت 5 صبح به سمت محل مشخص شده حرکت کردند.

با توجه به بارندگی شب قبل در مسیر حرکت با مه شدید مواجه شدیم که حرکت به کندی صورت پذیرفت.

حدود ساعت 5:40 صبح دقیقه در روستای فشند و محل شروع برنامه نفرات شرکت کننده گرد هم آمدند و با توجه به وجود برف در منطقه مشغول به پوشیدن پوشاک مورد نیاز و بستن گتر شدند و پس از آمادگی لازم در ساعت 6 صبح برنامه آغاز شد.

با عبور از مناطق سنگی به منطقه ای رسیدیم که به صلاحدید مسئول فنی و سرپرست برنامه جهت تمرین فرود ، با استفاده از طنابچه های انفرادی کار حمایت و فرود نفرات صورت پذیرفت.هدف از آموزش نحوه فرود و چگونگی استفاده از طنابچه انفرادی مد نظر بود.

پس از اتمام آموزش ،ادامه پیمایش مسیر مجدد انجام شد.

مسیر دارای برف و وزش بادی وجود نداشت.

حدود ساعت 9 صبح نزدیک به قله تخت پس از طی 2 ساعت مسیر با توجه به وجود سرما و برف به صورت سرپایی چند دقیقه ای  جهت صرف صبحانه در نظر گرفته شد.

سپس به سمت قله تخت و گزآنایورد ادامه مسیر دادیم.

در ادامه مسیر یک نفر از همنوردان و عقب دار به صلاحدید ادامه مسیر نداده و به محل شروع برنامه بازگشتند.

قبل از قله گزانایورد در مسیر صعود ازسنگها مجدد با نظر سرپرست برنامه ، چگونگی کارگاه زدن و صعود با ابزار یومار آموزش داده شد و همچنین نکات دیگری عنوان گردید.

پس از اتمام بحث آموزش مجدد مسیر قله در پیش گرفته شد و برف سبکی شروع به باریدن کرد.

به صلاحدید سرپرست برنامه و با وجود عمق بالای برف هریک از همنوردان به ترتیب به عنوان جلودار در ابتدای گروه جهت برف کوبی قرار میگرفتند تا اینکه حدود ساعت 2 بعدالظهر برفراز قله خراسانکوه ایستادیم.

بعد از گرفتن چند عکس با توجه به بارش برف، به سمت پایین حرکت آغاز شد و پس از گذشت حدود 2:30 دقیقه به محل شروع برنامه رسیدیم و برنامه با موفقیت به اتمام رسید.

شرکت کنندگان در برنامه: ارسطو آقا احمدی - محمد آقا احمدی –  محمد صابری زاده- مهدی مخابری ـ عبدالکریم ملامحمدی – مهدی میرزائیان – رضا بزرگی – رضا جلیوری – محمد صادق جوکار –  سید علیرضا حسینی - بهرام امین لو

 

سرپرست برنامه و گزارش : سید علیرضا حسینی

مسئول فنی : رضا جلیوری

جلو دار : عبدالکریم ملامحمدی

عقب دار: محمد صادق جوکار

مسئول محیط زیست: بهرام امین لو

عکاس : محمد آقا احمدی

امداد و نجات: سید علیرضا حسینی

نویسنده: روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ - ۱۳٩٤/٩/٥

طبق برنامه تعیین شده در روز جمعه مورخه 29 ام ابان ماه تعدادی از کوهنوردان باشگاه به سرپرستی جناب دکتر مصطفوی در ساعت 645 دقیقه در انتهای روستای فشند حضور پیدا کردند و صعود به قله خراسان کوه آغاز گردید.در این برنامه جناب اقای سیفی به عنوان جلو دار و جناب آقای میثم انوشه پور به عنوان عقب دار تعیین گردیدند.به دلیل برفی بودن مسیر، صعود به کندی صورت گرفت .اما با تلاش هم نوردان در ساعت 12 موفق به صعود قله گردیدند.در مسیر برگشت بارش برف شروع گردید اما به دلیل داشتن تجهیزات مناسب مشکلی برای افراد پیش نیامد.افراد گروه در ساعت 4 عصر به نقطه شروع صعود بازگشتند و برنامه با موفقیت کامل به پایان رسید.نفرات شرکت کننده در برنامه:

آقایان : مصطفوی،سیفی،علی خانی،حسینی،اسلامی ، انوشه پور

خانم ها : زیرک ،مولایی ، حسینی ، دامک ، رجبی 

روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ
ادرس:هشتگرد.شهرک ولیعصر.خیابان شهید خرازی -باشگاه میرزا کوچک خان.خانه کوهنورد شهرستان ساوجبلاغ تلفن : 44212350 026 telegram.me/payamclub inestagram.com/payamclubsavoj
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :