هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی شهرستان ساوجبلاغ
اخبار و گزارشات هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی ساوجبلاغ
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: بابک - ۱۳٩٤/٤/٦

درفک نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است. قله درفک، پرترددترین قله این منطقه، در رشته کوههای البرز غربی در ۲۷کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار و بخش رحمت‌آباد و بلوکات، دهستان دشتویل در منطقه جنگلی سیاهکل واقع شده است.قلهٔ درفک در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی در کوه‌های گیلان قرار دارد. این قله را از چند مسیر می‌توان صعود کرد.

مسیر ۱- سیاهکل - دیلمان – شاه شهیدان – اربناب - قله درفک

مسیر ۲- رستم‌آباد – توتکابن – دشت ویل – دفراز - قلهٔ درفک

کاسهٔ درفک محل ییلاق دامدارانی است که در تابستان از روستاها و جنگل‌های دم‌کرده به این قلّه کوچ می‌کنند. در کاسهٔ درفک یک غار وجود دارد که ییلاق‌نشینان منطقه در تابستان از یخ‌های آن به عنوان منبع آب استفاده می‌کنند. از نقاط دیدنی این کوه، یخچال درفک (کاسه آتشفشان در قله آن) می‌باشد که در این قسمت دامداران کلبه‌های زیادی ایجاد کرده‌اند و در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آنها قرار می‌گیرد و در گوشه‌ای دیگر از کاسه درفک نمادی زیبا و عمیق واقع شده است که به جهت ذخیره شدن برف زمستانی در درون آن (به سبب شکل خاص دهانه) و تبدیل آنها به یخ زیبایی خاص را در غار تشکیل می‌دهد و لازم است ذکر شود شیب غار زیاد بوده و پیمایش درون غار را با مشکل روبرو می‌سازد.در ضلع شمالی قله دیواره۵۰۰ متری آهکی بلندی قرار دارد و از جمله دیدنی‌های آن می‌باشد

در تاریخ 94/3/21 راس ساعت 2 بعد از ظهر از محل اداره ورزش و جوانان به سمت روستای ادبناب حرکت کردیم که ساعت 7.30بعد ازظهر به روستای اربناب رسیدیم که از قبل تصمیم به شب مانی در این روستا را داشتیم.

روز جمعه 94/3/22 ساعت 4 از خواب بیدار شده و ساعت 5 به سمت قله حرکت نمودیم.ساعت 8.30 صبح به غار یخی چهل معصوم رسیدیم که بسیار زیبا بود و بعد از بازدید از غار ساعت 9.30  به سمت قله حرکت کردیم.ساعت 10.30به قله رسیدیم بعد از گرفتن عکس واستراحت مختصر به سمت روستای ادبناب حرکت نمودیم که در مسیر گروه های متعددی از کوهنوردان به سمت قله می رفتند که شاخص آنها هیئت کوهنوردی طالش بود که تعدادی متشکل از آقایان و بانوان حدودا 130نفر بودند.

ساعت 12.30به روستای ادبناب رسیدیم که بعد از استراحت  به امامزاده نور العرش رفتیم. ساعت14.20 به سمت هشتگرد حرکت نموده که نهایتا ساعت 8غروب هم به هشتگرد رسیدیم.

سرپرست برنامه و مسئول امداد:
خیرالله آریایی نژاد

جلودار وراهنما : پرویز کرمیار

مسئول فنی: شریف الله سیفی

عقب دار : مهدی کاظمی

مسئول محیط زیست : حسین اکبری

عکاس :مجتبی یوزباشی

روابط عمومی هیئت کوهنوردی ساوجبلاغ
ادرس:هشتگرد.شهرک ولیعصر.خیابان شهید خرازی -باشگاه میرزا کوچک خان.خانه کوهنورد شهرستان ساوجبلاغ تلفن : 44212350 026 telegram.me/payamclub inestagram.com/payamclubsavoj
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :