اجرای طرح جنگلانه (کاشت بذر بادام کوهی)

اجرای طرح جنگلانه (کاشت بذر بادام کوهی)

هیئت کوهنوردی شهرستان ساوجبلاغ در تاریخ12/10/93در منطقه سیراب از توابع روستای هیو با مشارکت بیش از 150 نفر از علاقه مندان محیط زیست و همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان ساوجبلاغ*باشگاه کوهنوردی پیام ساوجبلاغ *درخت کاران کرج*کانون بازنشستگان*دبستان مهرمادر* برگزار نمود.

این طرح و کار گروه با هدف افزایش گونه درختی وگیاهی بادام کوهی که در منطقه رو به نابودی قرار داشت انجام گرفت .لازم به ذکر است که بادام کوهی گونه منحصر به فردی از بادام می باشد والبته خودرو می باشد که در مناطق کوهستانی که دارای ارتفاع مشخص و مطلوبی باشد به وجود آمده ورشد میکند ودر فصل های مختلف سال پناهگاه حیات وحش وگونه های مختلف جانوری می باشد. وحیوانات از سایه ومیوه های آن به نوعی استفاده میکنند.

بادام کوهی در مناطقی از استان البرز *استان فارس* وبلوچستان ایران رشد داشته و به صورت انبوه یا جنگل وجود داشته است متاسفانه در سالهای اخیر روستاییان اقدام به نابودی آن به منظور استفاده برای سوخت نموده اند.وبرای مصارف خانگی برای پخت وپز وسایر مصارف اقدام به قطع این گونه نموده اند . این گونه در کوهپایه های تفتان در شهرستان خاش ومکران (بلوچستان ) به وفور دیده می شده است. امید است تا بار دیگر رشد این گونه با ارزش درختی وگیاهی را شاهد باشیم.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید