گزارش برنامه صعود به قله دارآباد 14/9/93

قله دارآباد یا مونگ چال یکی از شرقی ترین قلل رشته کوه توچال به ارتفاع ۳۱۶۱ متر از سطح دریا می باشد. این قله در رشته کوه البرز در بخش مرکزی واقع شده و در جنوب شرقی قله توچال به فاصله ۸ کیلومتری از آن قرار دارد. ارتفاع این قله حدودآ ۳۱۸۵ متر که توسط یک خط الرآس وپس از عبور از تیغه های آن به قله توچال متصل میشود. در سمت چپ به فاصله حدودآ ۲۴۰۰ متر قله کلکچال به ارتفاع ۳۳۱۰ متر قرار دارد.قله دارآباد از چند مسیر صعود می شود. اولین و بهترین مسیر این قله از روی یال شن سیاه می باشد که پس از عبور از یال درازلش و کنار پادگان به قله ختم می شود و مسیر های دیگر از طریق یال های دره دارآباد صعود می شود.

طبق برنامه 3 ماهه پاییز باشگاه کوهنوردی پیام، قصد صعود به قله داراباد تهران در تاریخ 93/9/14 را داشتیم. با گرد هم آمدن همنوردان در ساعت 5.15 صبح از هشتگرد به سمت تهران حرکت کردیم و در ساعت 7 به پارکینگ دارآباد رسیدیم. با گذر از کیوسک دوستداران طبیعت و ایستگاه پلیس کوهستان به یک پل سنگی رسیدیم که تابلویی در این مکان همراه با مشخصات راه های صعود به قله وجود داشت. در این مکان توقفی کوتاه نموده و با معرفی دوستان و تعیین عقب دار و جلودار ساعت 7/25 حرکت خود را آغاز کردیم. 300 متر بالاتر به کافه سربند غلاک رسیده و سپس وارد پاکوب شدیم.

یال سمت چپ که به یال "شن سیاه" معروف است، یالی است که باید پس از حدود یک ربع حرکت در میان دره به سمتش روانه شد. مسیر پاکوب روی یال شن سیاه در میان مسیرهای گوناگون درون دره کاملا مشخص است. اگر همین دره را ادامه دهیم و مستقیم بالا رویم، این مسیر به سیم خاردارهای پادگان نظامی می رسد.

ما مسیر چشمه بنفشه (چشمه اندرز) را ادامه دادیم و سپس با حرکت تراورس به یال مجاور در سمت چپ در یال چشمه درازلش (یعنی یال صعود به قله) قرار گرفتیم.بعد از 1/30 ساعت به چشمه درازلش رسیده و صبحانه را در این مکان صرف کردیم. ساعت 9.30 حرکت را به سمت قله ادامه دادیم. و در نهایت با وجود حجم زیاد برف،تعداد 14 نفر از همنوردان موفق به صعود به قله در ساعت 13 شدند. بعد از 20 دقیقه استراحت در داخل جانپناه دارآباد، به سمت چشمه حرکتی دوباره کرده و نهایتا ساعت 17 در پارکینگ دارآباد بودیم.

سرپرست برنامه و گزارش : مرجان حیدرزاده

جلودار : شریف الله سیفی

عقب دار : ارسطو آقا احمدی

مسئول فنی: مهدی علیخانی

مسئول محیط زیست : الناز زیرک

عکاس : مرتضی رکوتا- الناز زیرک

افراد شرکت کننده :شریف الله سیفی- مهدی کاظمی-نادر یوسفی- ارسطو آقا احمدی- سعید پالیزدار- نوروزی- مهدی علیخانی- عباس خدادادی- بهرام امین لو- مرتضی رکوتا- قدرچی- کیوان اهاری- محمد سفر- ابوالفضل رجبی (مهمان)- لیلا شماخی- لیلا رجبی- الناز زیرک- فاطمه حاجی- دهقانی پور- مرجان حیدرزاده

 

/ 3 نظر / 7 بازدید
نازي

يه وبلاگ طراحي کردم و تمام کسايي که وبلاگ خوب و باحال دارند رو دعوت به تبادل لينک کردم . از تو هم دعوت مي کنم به جمع ما بياي . منتظر حضورتم . باي