گزارش برنامه صعود به قله ناز 4108 مت

گزارش برنامه صعود به قله ناز 4108 متر. (پیش نیاز صعود به قله دماوند)94/5/15

توپوگرافی قله : قلل کهار ، میش نو ، وارکش در جهت شرق مجموعه قلل علم کوه در شمال، قله شاه البرز در شمال غربی ، قلل دوگانه کروج در سمت غرب ، قلل اسپیدی بند ، مگس سنگ و زردی بند در جنوب غربی ، قلل ، قبله بند ، وردی بند ، سوته ، خرگوش نو ، اشکدر و خرابه نو در جنوب .

پوشش گیاهی منطقه : خار ، گون ، گلپر ، ریواس ، آویشن کوهی ، شنگه ، پونه و گرز.

پوشش جانوری : کبک ، تیهو، خرگوش ، روباه ، گرگ ، کل ، بز کوهی و گراز.

وضعیت آب در منطقه : در طول مسیر دره علاوه بر آب رودخانه، چند چشمه برای تامین آب آشامیدنی وجود دارد. پس از طی دره و سوار شدن بر روی یال صعود هم در منطقه گوسفند سرای کلوره و همچنین در دره جنوب شرقی منتهی به قله و درمسیر قله وارکش هم چشمه آب وجود دارد

منطقه: استان البرز، ساوجبلاغ ، منطقه برغان  ، روستای سنج (تا روستا مسیرآسفالت میباشد).

وضعیت آنتن دهی موبایل بر روی یال منتهی به قله "فراخ نو و ناز" به صورت محدود وجود دارد.

شرح برنامه :

طبق هماهنگی قبلی و برنامه ریزی کارگروه کوهنوردی صعودی جهت پیش نیاز صعود قله دماوند و شب مانی در ارتفاع در نظر گرفته شده بود ، در این برنامه ساعت 12:45 روز پنج شنبه مورخه:94/5/15 با یک دستگاه مینی بوس از نظرآباد حرکت کرده و سایر همنوردان بترتیب در ساعت 13 از هشتگرد وساعت 13:25 از شهرجدید هشتگرد سوار مینی بوس شده و به سمت برغان و روستای سنج حرکت کردیم.  برای رسیدن به روستای سنج 500 متر مانده به روستای برغان در سمت چپ جاده ای با شیبی تند و به واسطه تابلویی که مسیر روستای سرهه و سنج را نشان می دهد مشخص است. مسافت دو راهی تا روستای سنج 12 کیلومتر میباشد. قبل از روستای سنج  روستاهای سرهه و وامکوه وجود دارد.

تا اینکه ساعت 14:45 به روستای سنج رسیدیم و بعد از آماده شدن دوستان صعود را ساعت 15:05 در امتداد (بر خلاف آب) رودخانه ادامه داده و وارد دره اصلی در شمال روستا شدیم. حرکت در مسیر پاکوب در سمت چپ و غرب رودخانه ادامه می یابد، در طول مسیر علاوه بر آبشارهای کوچک فاقد نام ، سه آبشار اصلی با نامهای جیرین اوراز (آب ریز پائینی) ، بالایین اوراز (آب ریز بالایی) و آبشار ولرده وجود دارد . با طی مسافت 5 کیلومتر از ابتدای مسیر و پس از گذر از کنار آخرین آبشار به دشت نسبتا وسیعی به نام توکوه که با لهجه محلی توکین نامیده می شود می رسیم . ابتدای دره در سمت غرب و چپ رودخانه  چمنزار پر آب و سر سبز  رخ نمایی می کند. چشمه ای که توسط یک لوله آب خروجی آن هدایت می شود آب سرد و گوارایی را برای رفع تشنگی هدیه می کند.

 طول دشت تو کوه از ابتدای آن در سمت جنوب تا انتهای آن در سمت شمال 1.2 کیلومتر است. ابتدا و انتهای دشت سر سبزتر از بخش میانی آن است  تعدادی درخت بید کوهنسال هم در آن وجود دارد . به علت کمتر شدن آب در این مقطع زمانی و بافت شنی دشت آب رودخانه که از بالای دشت و از چشمه ای به نام قلقلک سرچشمه می گیرد در میان دشت به زیر بافت شنی منتقل شده و در انتهای دشت خارج می شود.کمی قبل از انتهای منطقه توکوه محل مناسبی جهت شب مانی است. به خصوص در انتهای دره در سمت شمال غربی و در زیر دامنه صخره ای محل مناسبی جهت برپایی چادر وجود دارد. پس از کمی استراحت حرکت را در دره و در جهت شمال ادامه دادیم و کمی پس از طی مسافت در کف دره ، در مسیر پاکوب بعد از 20 دقیقه  به یک دو راهی در پاکوب رسیدیم که به دو راهی کلوره معروف است یک راه در جهت شمال به سمت انتهای دره و چشمه قلقلک می رسد و یک راه در سمت شرق  به گوسفند سرای کلوره منتهی می شود، راه شرقی را انتخاب کردیم، کمی جلوتر به گوسفند سرای کلوره رسیدیم چشمه ای داخل دره کناری گوسفند سرا وجود دارد که آب آن به وسیله لوله تا نزدیکی گوسفند سرا هدایت می شود که در واقع تا قله بجز چشمه ای کم آب که در دره ای به فاصله 500 متر پایین تراز قله فراخ نواست  دیگر چشمه ای وجود ندارد که بهتر است از همین جا آب مورد نیاز را برداشته شود زیرا چشمه 500 متری زیر فراخ نو در مسیر حرکت پاکوپ قرار ندارد وامکان گم شدن در زمانهای کاهش دید یا شرایط بد آب و هوا وجود دارد .در جهت شرق در امتداد پاکوب ادامه مسیر دادیم به منطقه ای زیر شیب منتهی به خط الراس رسیدیم که در زبان محلی به سی چم معروف است ، شیب تند قبل از خط الراس را به صورت زیگزاگ طی کردیم و ساعت19:40 به بالای خط الراس رسیدیم.

بعد از استراحت چند دقیقه ای بر روی خط الراس به سمت شمال به سمت قله ادامه مسیر دادیم، تا اینکه در ساعت20:20 در نزدیکی قله فراخ نو کمپ را برقرار کردیم بعد از صرف شام و استراحت، ساعت 4:20 صبح بیدار شده و 5:10 به سمت قله ناز ادامه مسیر دادیم تا اینکه ساعت 8:25 بر روی قله ناز ایستادیم و پس از گرفتن عکس یادگاری مسیر بازگشت را درپیش گرفتیم.

 در طول مسیر قله فراخ نو را نیز صعود کرده تا اینکه ساعت 10:30 به محل کمپ رسیده پس از استراحت 2:30 ساعته کمپ را جمع کرده و مسیر برگشت را ساعت 12:50درپیش گرفته که درگوسفند سرای کلوره استراحت کوتاهی کرده و گروه پس از نوشیدن آب و کمی استراحت در گوسفند سرا ادامه مسیر داده تا اینکه به آبشار بلند(جیرین اوراز ) رسیدیم و نهار را نیزدر کنار آبشار صرف کرده و به مسیر خود ادامه دادیم تا اینکه ساعت 18:00 به محل پارک خودروها رسیده ودر نهایت ساعت 19:20 پس از پیاده کردن همنوردان در شهرجدید هشتگرد و هشتگرد به نظرآباد رسیدیم.

نکته محیط زیستی برنامه : آنچه در طول این مسیر از حیث تخریب محیط زیستی دیده شد وجود گله های زیادی بود که وجود داشت بطوریکه در منطقه چراگاهی بسیار محدودی که ما حرکت کردیم تا به قله ناز برسیم بیش از 8 گله حداقل 300 راس گوسفند و بز مشاهده کردیم که بنظر می رسد این منطقه شاید برای دو گله 300 تایی مناسب باشد.

نکته مثبت محیط زیستی مشاهده شده بعلت ناشناخته و دور بودن خوشبختانه مواردی مانند آشغال ٬تخریب درختان٬ آتش سوزی مشاهده نشد.

نفرات شرکت کننده :

سرپرست و جلو دار : شریف الله سیفی

عقب دار: محمد سیفی

مسئول فنی : ارسطو آقااحمدی

مسئول امداد و نجات و محیط زیست : حسین اکبری

عکاس: آقای خالقی

گزارش برنامه: حسین اکبری

همنوردان :

 خانمها : شیرزادی – قربانی و رجبی

آقایان: عسگری – حسن پور – دین محمدی - الهی

/ 0 نظر / 78 بازدید