معرفی موستاق آتا کوهی در کشور چین

موستاق آتا یا موستاقاتا دومین کوه بلندی است که لبه شمالی فلات تبت را تشکیل می دهد. گاهی قسمتی از خونلون شان (Kunlun Shan) در نظر گرفته می شود، گرچه بیشتر نزدیک به اتصال به پامیر است. همچنین به خاطر شیب ملایم غربی آن و آب و هوای خشک شیان چانگ یکی از آسانترین قله های 7000 متری جهان برای صعود است،

مکان

موستاق آتا درست در جنوب Kongur Tagh ، بلندترین قله Kunlun Shan است. این دو قله با هم به نحوی گروهی منفرد را جدا از رشته کوه اصلی Kunlun و همچنین کوههای پامیر در غرب تشکیل می دهند. (هر دو قله گاهی جزو پامیر چنین در نظر گرفته می شوند و بسیار نزدیکتر به اتصال به گروه پامیر اصلی است تا به گروه Kunlun اصلی.) بزرگراه قره قوروم از نزدیکی این دو قله می گذرد.

تاریخچه

کاشف و جغرافی دان سوئدی Sven Hedin اولین اقدام را برای صعود از موستاق آتا در 1894 کرد. تلاش های دیگری نیز در 1900، 1904 و 1947 نیز انجام شد و آخرین آن بوسیله تیم قوی Eric Shipton و Bill Tilman بود که تا نزدیکی قله رفتند اما به دلیل سرما و برف عمیق برگشتند.

اولین صعود قله در 1956 بوسیله تیم بزرگ کوهنوردان چینی و روسی از طریق خط الراس غربی که هم اکنون مسیر استاندارد است انجام شد.

از زمان اولین صعود، صعود های بسیاری از موستاق آتا شده است. در 1980- گروهی به سرپرستی Ned Gillette از مسیر استاندارد با اسکی صعود کردند و فرود آمدند؛ اولین صعود با اسکی در کوه 7500 متری (24600 پایی). صعودی سخت تر از خط الراس جنوبی – شرقی در سال 2000 انجام شد.

/ 0 نظر / 44 بازدید